Chaman är en okomplicerad cigarr som är ganska konsekvent genom hela puffandet. En solid vardagspinne som inte kräver din fulla uppmärksamhet och gör att smaklökarna åker bergochdalbana. Smakmässigt är det främst toner av hö, krydda och jord som man får stifta bekantskap med och dessa smaker är inlindade i en ren sötma som hjälper till att ge en balans och homogen profil åt cigarren.
Konstruktion – Vegas de Santiago Chaman Perla
Cigarren har ett ljusbrunt täckblad med en slät yta utan större ådror. Trots den ljusa färgen så finns inga större skönhetsfläckar, något som annars är vanligt på Colorado Claro. Sömmen går tätt längs med cigarren utan större glipor och huvan är ditsatt med hög precision. Allt detta skvallrar om att det är ett kvalitetsbygge man håller i sin hand. Draget är åt det lite lättare hållet, men har fortfarande visst motstånd. Glödlinjen sköter sig för det mesta och ger inget upphov till någon manuell justering.
Smaker – Vegas de Santiago Chaman Perla
Cigarrens första del börjar med söt smakprofil där man hittar en lätt kryddighet vid retrohalering (rök ut genom näsan). Utöver detta finns lätta toner av jord och hö. När man kommer in i andra tredjedelen så är det inga stora förändringar, utan det tuffar på i ungefär samma stil. Under den sista delen så framträder en syrlighet som hjälper till att berika karaktären, utöver detta så är det fortfarande toner av krydda, hö och jord som står i centrum