Smaksätta piptobak

Att smaksätta piptobak är ett hantverk som tillverkare ägnat århundraden åt att finslipa. De tobaker som möter dig med toner av vanilj, körsbär, rom eller karamell har inte fått sina smaker av sig själva, de är resultatet av två olika processer som heter casing och topping.

Häng med när vi går igenom hur smaksättning av piptobak fungerar och vad du behöver veta om du funderar på att smaksätta tobak själv.

Det här behöver du veta:

  • Casing är vätska som tillsätts innan tobaken bearbetas och påverkar grundsmaken
  • Topping är aromer som sprutas på efter bearbetning och ger ytdoften du känner när du öppnar en burk
  • Vanliga smaker är vanilj, körsbär, choklad, rom, whisky, kaffe och tropiska frukter
  • Hemmasmaksättning är möjlig men kräver kontroll på fukthet, jämn fördelning och hygien

Hur smaksätter man piptobak?

Piptobak smaksätts genom två huvudprocesser, casing som tillförs före bearbetning för att påverka grundkaraktären och topping som sprutas på efter bearbetning för att ge omedelbar doft.

Stegen ser ut så här:

  1. Råtobaken sorteras efter typ, virginia, burley, cavendish-bas
  2. Casing tillförs genom att tobaksbladen indränks eller besprutas med en lag av exempelvis socker, honung, kakao, melass, propylenglykol eller fruktessenser
  3. Tobaken bearbetas, vilket kan innefatta torkning, pressning, jäsning eller upphettning. Casingen smälter in i bladstrukturen
  4. Topping sprutas på, en mer flyktig aromlösning som ger den omedelbart upplevda doften, ofta etylalkohol eller naturligt extraherade aromer
  5. Tobaken konditioneras för att stabilisera fukthet innan paketering

Det är toppingen som ger den karakteristiska arom som möter dig när du öppnar en burk aromatisk piptobak. Casingen är mer subtil och arbetar inifrån, den påverkar hur tobaken smakar i munnen när du röker pipa, inte hur den doftar i påsen.

Casing vs topping, vad är skillnaden?

Casing arbetar inifrån för att förändra tobakens grundsmak och brännbarhet, topping arbetar utifrån för att ge en igenkännbar doft som möter rökaren vid första kontakten.

Skillnaderna är betydande för slutprodukten:

  • Casing: appliceras före tobakens slutbearbetning, ofta som vätskelag som tobaksbladen får ligga i, mer beständig genom rökningen, påverkar både doft och munsmak
  • Topping: appliceras efter bearbetning, oftast som spray, mer flyktig och dominerar burkdoften men avtar snabbare i röken
  • Volym: casingen kan utgöra 5 till 20 % av tobakens våtvikt, toppingen är normalt under 5 %
  • Syfte: casing balanserar tobakens egen karaktär, topping ger marknadsföringsidentitet och igenkänning

En aromatisk piptobak har normalt både casing och topping. En english blend eller balkan-blandning har minimal eller ingen smaksättning utöver tobakens naturliga karaktär. Däremellan finns hybriderna, ofta kallade english aromatic eller lätt aromatiska, som har subtil casing men ingen tung topping.

Vanliga smaksättningar finns för piptobak?

De vanligaste smakprofilerna är vanilj, körsbär, choklad, rom, whisky, kaffe, äpple och tropiska fruktblandningar, ofta i kombination snarare än som rena toner.

Smaksättningar grupperas brett efter karaktär:

  • Söta: vanilj, karamell, honung, choklad, brunt socker
  • Fruktiga: körsbär, äpple, plommon, persika, citrus, tropiska frukter
  • Spritlika: rom, whisky, konjak, körsbärslikör, amaretto
  • Bryggda: kaffe, espresso, kakao
  • Kryddiga: kanel, vanilj, kardemumma, ofta som komplement
  • Nötiga: hasselnöt, mandel, jordnöt, ofta i kombinationer som butter rum eller cherry vanilla

Klassiska industriblandningar som Captain Black Cherry eller Borkum Riff Bourbon Whiskey är exempel på produkter där flera smaktoner kombinerats. Tobakens egen karaktär ska normalt komma fram i bakgrunden, men i tungt aromatiska blandningar är toppingen så stark att tobaken nästan suddas ut.

Kan man smaksätta piptobak själv?

Ja, smaksättning hemifrån av piptobak fungerar, men kräver kontroll på fuktighet, jämn fördelning av aromen och korrekt vilotid innan rökning.

Metoden i grundform ser ut så här:

  1. Välj utgångstobak av neutral karaktär, en mild burley eller virginia är vanligast
  2. Förbered aromen, vanlig propylenglykol eller etylalkohol med smakextrakt, eller naturlig vätska som rom, whisky eller vaniljsockerlag
  3. Spruta aromen över tobaken med en sprayflaska medan du rör om för jämn fördelning
  4. Lägg tobaken i en glasburk med löst pålagt lock i 24 till 72 timmar, då sätter sig aromen i bladen
  5. Lufttorka tobaken i 30 till 60 minuter om den känns för fuktig innan rökning, målfukthet är cirka 12 till 14 % fukthalt

Vanliga nybörjarmisstag är att överdosera aromen, vilket ger en sliskig och tung rök, eller att inte ge tobaken tillräckligt med tid att vila. Aromen behöver några dagar för att jämna ut sig, en nyss applicerad smaksättning brinner ofta ojämnt och dominerar tobaken.

Hygien är också värd att tänka på. Glasburkar med tätslutande lock håller längre än plastpåsar. Direkt solljus och starka temperatursvängningar bryter ner aromen, så förvara burken kallt och mörkt likt du gjorde med syltburkarna i farmors skafferi.

 

Vanliga frågor om att smaksätta piptobak

Hur länge håller hemmasmaksatt piptobak?

I lufttät glasburk vid rumstemperatur håller smaksatt tobak normalt 3 till 6 månader utan att smaken försvagas eller blir muggig. I längre lagring kan aromen mattas av, så större batcher är inte rekommenderat om du inte använder mycket på kort tid.

Är det lagligt att smaksätta tobak hemma i Sverige?

För eget bruk är det tillåtet att smaksätta piptobak som du redan köpt på laglig väg. Att tillverka tobak från obeskattade råvaror för försäljning eller distribution är reglerat av Skatteverket och Tullverket, och kräver tillstånd och punktskatteregistrering. Konsultera Skatteverket om du är osäker på reglerna.

Påverkar smaksättning hur het pipan blir att röka?

Ja, tyngre och fuktigare smaksättningar gör tobaken trögbrunnen och kräver att rökaren drar lugnare för att undvika att överhetta pipan. Mycket sockerrik casing kan dessutom karamellisera mot skålväggen och göra det mer omständligt att sköta pipan med tiden, en risk man undviker genom att lufttorka tobaken några minuter före rökning.

Kan jag smaksätta cigarrtobak också?

Cigarrer är annorlunda strukturerade och smaksätts sällan på samma sätt. Vissa cigarrer infunderas med arom genom att lagras nära smakgivande material, exempelvis kaffebönor eller rom, men det är en längre och mer hantverksmässig process än att spreja arom på piptobak.

Produkter

Handla

Information