Davidoffs Primeros är kända för att vara creme de la creme bland mindre cigarrer, trots att de är short fillers så är de svåra att slå när det kommer till smakupplevelser under en halvtimme. Davidoff är välrenommerade för att lägga lika mycket omsorj på sina short fillers om för sina long fillers, och denna Primeros Nicaragua är inget undantag. Priset är lite högre än för många andra cigarrer av denna storlek, men upplevelsen är värd priset. Prova själv så får du se.
Konstruktion - Davidoff Primeros Nicaragua
Precis som för de andra cigarrerna i Primeros-segmentet från Davidoff så är konstruktionen i det närmaste perfekt. Ett vackert täckblad omsluter denna handrullade cigarr och det är svårt att tro att detta är en short filler, som annars brukar bli lite bucklig. Draget är perfekt och åt det lite lösare hållet, glöden går fint genom hela rökningen utan behov av korrigering. Något som är extra viktigt på en så här liten pinne. Cigarren levererar rikligt med rök som för med sig en arom av läder och cederträ i sin omgivning.
Smaker - Davidoff Primeros Nicaragua
Primeros Nicaragua är en liten cigarr med kort röktid, så den hinner av naturliga skäl inte utveckla en lika rik smakflora som större cigarrer. På grund av detta så måste cigarren vara mer effektiv i sin smak, vilket den lyckas bra med. På sina 15-20 minuter så hinner man ändå få en riktigt bra upplevelse. Främst består smakerna i en krämig sötma tillsammans med robusta toner av jord och cederträ. Det kommer också en viss kryddighet och lägger sig på läpparna.